Jak používat netkanou textilii na zahradě?

Netkané textilie patří mezi základní zahradní příslušenství. Pěstování a ochrana rostlin se bez nich neobejde po celý rok, jelikož brání prorůstání plevele, chrání před nízkými teplotami i před ptactvem, které by si rádo smlslo na naší úrodě.

Netkané zahradní textilie se liší především gramáží a barvou. Zatímco na nakrývání rostlin se používají textilie bílé či průsvitné, které minimalizují stínění rostlin, pro mulčování rostlin se hodí spíš hnědá a černá barva, která propouští minimum světla a přispívá k rychlejšímu prohřívání půdy na jaře.

Pro každé roční období

Jaro je obdobím, kdy rostliny začínají pomalu vykukovat na svět, ale zároveň nad nimi stále visí hrozba ranních přízemních mrazíků, které mohou napáchat mnoho škod. Pokud chcete rostliny před umrznutím uchránit, přikryjte je bílou netkanou textilií.

Až budete sázet jahody, bylinky nebo jiné rostliny, sáhněte po černé či hnědé netkané textilii, která nebrání průniku vláhy do zeminy. Přikryjte s nimi záhon a nařízněte je v místech, kde budete rostliny vysazovat. Výrazně tím omezíte růst plevelu. Textilii na okraji záhonů ukotvěte ideálně zasypáním hlínou nebo zatížením dřevěnou deskou.

I na podzim netkanou textilii využijete

Na konci léta a na podzim poslouží netkaná textilie jako ochrana proti drobným pěvcům, kteří si s oblibou pochutnávají na naší úrodě rybízu, borůvek a dalších plodin. Stačí s ní keře obalit. Oproti pletivům má textilie tu výhodu, že v ní ptáci nemohou uvíznout.

V zimě netkaná textilie nabídne potřebnou ochranu vysoko rostoucím pnoucím rostlinám, kterým hrozí promrznutí. Můžete s ní ale třeba i svázat menší dřeviny a chránit je tak před sněhem a rozlámáním větví.

Netkanou textilii samozřejmě můžete používat opakovaně. Před dalším použitím ji ale musíte očistit proudem tekoucí vody, která smyje zbytky zeminy, následně ji nechat několik hodin vyschnout a složenou uskladnit na chladné a suché místo.