Kojení je přirozenou součástí lidského života

Když jde budoucí maminka do porodnice, obvykle s obavami očekává, jaké to bude, až bude muset kojit. Zvláště prvorodičky mají strach, aby jim to vůbec šlo, když s kojením nemají žádné zkušenosti. S narozením miminka se maminky ocitají v nové životní roli, jež je pro ně nezvyklá. Přirozené instinkty jim ale napoví, jak na věc. A když budou potřebovat poradit, tak v porodnici jsou od toho specializovaní odborníci.

Jak správně kojit

U kojení jsou důležité techniky kojení. Když se je maminky naučí, pak je kojení hračkou a milou příležitostí být se svým dítětem ve velmi úzkém vztahu. Zásadní je správné přiložení dítěte k prsu. Miminko má totiž sací reflex, takže bude vědět, co má dělat. Chybná poloha mívá za následek bolestivost bradavek, což není vůbec příjemné. 

Kojit se zpočátku totiž musí každé dvě hodiny. Jednak je dítě hladové a jednak se častým kojením podporuje tvorba mléka. Jsou-li prsa velmi nalitá, pomůže také odstřikování mléka, které je možné nechat na horší časy uschované v mrazáku. Odstříkáním se prsům uleví.

Když bradavky bolí

Bohužel s kojením souvisí i časté problémy, jež jsou způsobené nevědomostí maminek. Nejčastěji kojící ženy trpí na popraskané bradavky. Je třeba je pravidelně promazávat, nejlépe přírodním nedráždivým krémem, jenž ošetří jemnou kůži na bradavkách. Bolest prsu při kojení bývá způsobena i špatným přiložením dítěte, což nemusí být tak těžké odstranit. 

Jsou-li prsy plné mléka, zvětší svůj objem a mohou působit nepohodlí. Zde opět pomůže, přiloží-li se miminko, aby se mohlo dostatečně napít. Neméně důležitá je volba vhodného spodního prádla, zejména podprsenky pro kojící ženy. Měla by být z měkkého a příjemného materiálu a dostatečné velká, aby nikde netlačila. Zároveň by měla prsům poskytovat dobrou oporu.