Co hraje roli při výběru suchozemské želvy?

Terárium postavené z hliníkových profilů může sloužit různým návštěvníkům. Zatímco v mnoha domácnostech zde sídlí hadi, v jiných jsou to suchozemské želvy, které se občas pouští i na trávník, aby se hezky prošly a najedly se. V případě, že vás právě tento společník velmi láká a rádi byste si z něj udělali domácího mazlíčka, musíte se dobře soustředit předtím, než si želvu pořídíte. Cinknutí platební karty o terminál je jedna věc, želvy však musí plně odpovídat vašim požadavkům a přáním. 

Želvy rostou

I když se to v mnoha případech nemusí zdát, želvy jsou také tvorové, kteří rostou. Proto při výběru tohoto společníka zvažte nejen vaše osobní kritéria a požadavky na tohoto budoucího parťáka, ale také musíte zvážit další věci včetně podmínek, které želvě dokážete zajistit. 

Proto si zodpovězte otázku, jak velkou želvu vlastně chcete. Pokud máte již nějakého favorita, víte o něm, jak velký bude v dospělosti? Jak finančně náročná bude celková péče o tohoto mazlíčka a žijete v bytě nebo domě, respektive jaký je maximální prostor, který můžete želvě vymanit?

Vyberte si z nejatraktivnějších druhů

Stejně jako hadi nebo pavouci, i suchozemské želvy existují v několika druzích, z nichž si stačí jenom vybrat. Především se vybírá dle velikosti, protože každý budoucí chovatel má prostor a místo na trochu jinak velkého živočicha. Zatímco některé druhy velikostně nedosahují v dospělosti ani pětadvaceti centimetrů, jiné jsou však velmi „prostorné” (dosahují i osmdesáti centimetrů).

Mezi nejmenší druhy suchozemských želv patří želva zelenavá neboli také testudo hermanni, která může v dospělosti měřit patnáct, maximálně pětadvacet centimetrů. Želva vroubená je o něco větší (velikostně dosahuje až 33 centimetrů). 

Mezi větší druhy patří želva pardálí (v dospělosti dosahující zhruba 40-70 centimetrů), také želva uhlířská dosahující zhruba padesáti centimetrů. A největší chovaná suchozemská želva je želva ostruhatá, která může měřit až osmdesát centimetrů.