Chraňte své finance a rozpoznejte podvodné investiční příležitosti

S finančními poradci, kteří nabízejí výhodné finanční produkty, na kterých zaručeně zbohatnete, se roztrhl pytel. Přečtěte si článek od zkušeného právníka z AK Olomouc, díky kterému se dozvíte, jak odhalit podvodné investice a na co si dát pozor.

Nenaleťte na podvodné marketingové kampaně

Viděli jste reklamu nebo webovou stránku, která popisuje, že se zázračným finančním produktem, který je revolucí na trhu, můžete vydělat klidně i 100 000 Kč za 7 dní s minimálním rizikem a minimální investicí vašich peněz ve výši maximálně 1 000 Kč? Tato reklama byla navíc jistě podložena důvěryhodnými recenzemi, kde lidé popisují, jak už nikdy nemusejí pracovat, protože se jim sypou peníze z nebe. Možná to zní jako sen, ale zároveň se jedná na 99,99 % o finanční podvod, který je dle trestního práva trestným činem.

Pozor na neznámé kontakty

Tato neodolatelná nabídka vám může dojít také skrze e-mailovou schránku, kdy se odesílatel tváří jako ověřená finanční instituce. Po důkladném prozkoumání e-mailové adresy zjistíte, že se nejedná o oficiální e-mailovou adresu, ale naopak o podvodníka, jehož jediným zájmem je vytáhnout z vás co nejvíce peněz.

Také telefonické kontaktování s nabídkou neuvěřitelné finanční příležitosti je podezřelé. Vždy si volajícího ověřte a zeptejte se, odkud získal vaše telefonní číslo. Neuzavírejte žádné smlouvy skrze telefon. 

Ujistěte se, že URL adresa webové stránky začíná „https://“ a má platný certifikát SSL. Před jakoukoli investicí si ověřte, zda je společnost skutečná a má dobrou pověst. O každé investiční příležitosti si udělejte nejdříve rešerši na internetu a zjistěte, zda už neexistuje několik nešťastníků, kteří bohužel přišli o své peníze.

Používejte zdravý rozum. Pokud se vám něco nezdá v pořádku, pravděpodobně to skutečně v pořádku není. Nebojte se zeptat na otázky a požádat o více informací. V případě pochybností si raději nechte tuto investiční příležitost ujít.