kalibry

Závitové kalibry a jejich uplatnění v praxi

V současné době nacházejí kalibry široké uplatnění, a to zejména ve strojírenském segmentu. Slouží především ke kontrolování výsledných produktů, jestli svým tvarem a rozměry odpovídají požadavkům. Pokud byste sháněli nástroje primárně pro měření, v takovém případě byste museli sáhnout přímo po měřidlech, nikoliv po kalibrech. V následujících řádcích se na kalibry jako takové zaměříme trochu podrobněji.

U kalibrů je kladen důraz především na precizní zpracování. Zpravidla se vyrábí ze speciální a vysoce kvalitní kalibrační oceli.

Jaké druhy kalibrů existují?

Při výběru narazíte na několik různých druhů. Velice žádané jsou závitové kalibry, jejichž úkolem je rychle a snadno odhalit odchylky u jednotlivých závitů. Disponují dvěma stranami, přičemž jedné se říká správná, druhé zase zmetková. Jak už samotný název napovídá, ta zmetková má odhalit, jestli náhodou obrobek není zmetkový. Co se kontroly týče, ta probíhá velice jednoduše. Jestliže se zmetková strana vleze do závitu, potom je to chyba, protože závitová strana se tam vlézt nemá.

Stačí se podívat do portfolia společnosti Michovský – TOOLS s.r.o., která nabízí kalibry pro kontrolu vnějších a vnitřních závitů.

Další variantou jsou válečkové kalibry pro kontrolu vnitřních průměrů válcového otvoru. Sehnat se dají jednostranné, ale i oboustranné alternativy se zmetkovou stranou.

Výroba kalibrů na míru

Jestliže máte specifické požadavky na kalibry, Michovský – TOOLS s.r.o. dokáže zajistit i výrobu na míru. Stačí odborníkům dodat výkresy, případně vysvětlit, co všechno od takového kalibru potřebujete.

Potěší vás i skutečnost, že uvedená firma má velké skladové zásoby, a tak nemusíte na standardně vyráběné kalibry čekat dlouhou dobu. Podívejte se tedy do nabídky na webových stránkách nastroje.cz.