Zajistit si kybernetickou bezpečnost není snadné

kybernetická bezpečnost

Internet je úžasným místem, kde si můžete do jisté míry dělat, co je vám jen libo. Prostřednictvím celosvětové sítě lze komunikovat s ostatními, hledat informace či se jen tak flákat a bavit se u on-line her.

Nejedená se však o zcela bezpečné místo. Stačí stáhnout špatný soubor, případně se dát do hovoru s někým problémovým, a je na problém zaděláno. To neplatí pouze pro fyzické, ale rovněž i právnické osoby.

ISMS je první linií před narušiteli

Firmy a obecně instituce neohrožují pouze klasické počítačové viry, ale rovněž i hackerské útoky, které jsou v posledních letech stále častější. Mnoho států si dokonce pro takové záškodnické akce najímá vlastní experty, kteří jsou schopni s trochou štěstí a umu vyřadit z provozu třeba část elektrické sítě, případně nádraží.

K tomu, aby se tak nestalo, slouží ISMS, tedy informační bezpečnostní řídící systém. Součástí systému je celá řada složek, jež mají za úkol chránit důležitá data i případný přístup k řídícím mechanismům, jejichž zneužití může vést k velkým ekonomickým i společenským škodám.

K prověření bezpečnosti slouží i penetrační testy

Naprostá většina společností samozřejmě nějaký druh zabezpečení před internetovými piráty má, nicméně se často nejedná o nic převratného. Obvykle je možné tyto obranné mechanismy relativně lehce překonat.

K prověření kvalit obrany však není zapotřebí čekat na případný útok, ten je možné nasimulovat. A k tomuto účelu slouží penetrační testy. Ty dokáží v relativně krátkém časovém intervalu přijít na případné nedostatky, které pak mohou být odstraněny.

Kybernetická bezpečnost se musí brát vážně

Asi každý den je v naší zemi provedeno hned několik hackerských útoků. O většině se ale nepíše, jelikož se buďto nepovedly, případně byly zasaženy nepříliš velké a známé firmy.

Každý však může být terčem podobného útoku, a proto by neměla být kybernetická bezpečnost nikým podceňována. V opačném případě může dojít ke ztrátě citlivých dat nebo k dalším nepříjemnostem.

Sdílet článek