Koncové měrky

Víte, k čemu slouží koncové měrky?

Doby, kdy kluci odmalička pomáhali tátovi či dědovi v dílně, a tak měli přehled o všech možných měřidlech a dílenských pomůckách, jsou už dávno pryč. Dnešní mladá generace pomalu neví, co je to šuplera, natož koncové měrky. A tušíte vy, k čemu se používají?

Chcete-li nápovědu, podívejte se na obrázek na https://www.meridla.cz/kategorie/koncove-merky/ – ale žádné podvádění, prostudujte jenom obrázek!

Koncové měrky se vyrábí z různých materiálů

Můžete je znát pod názvem základní měrky či Johanssonovy měrky, hezky česky také „Johanssonky“. Vyrábí se z oceli, případně z keramiky, můžete si vybrat v závislosti na svých finančních možnostech a preferencích. Kromě toho máte na výběr ze čtyř tříd přesnosti. Nejméně přesné jsou ty, jež jsou určené do dílny, nejpřesnější jsou ty kalibrační. A v tuto chvíli byste možná už mohli tušit, k čemu se koncové měrky používají!

Jednoznačné určení rozměrů

Koncové měrky slouží jako hmotný etalon délky, respektive se podle nich ověřuje například správné nastavení měřidel. Ono je totiž hezké něco měřit posuvným měřítkem, ale jak zjistíte, že dané posuvné měřítko měří doopravdy správně? Pomocí koncových měrek!

Koncové měrky se dodávají v celých sadách, sada je složená z měrek různé velikosti. Tím, jak skládáte jednotlivé měrky k sobě, máte možnost vytvořit nejrůznější rozměry dle potřeby.

Nakupte sady i jednotlivé měrky

Sady koncových měrek bývají typicky 31, 87 či 103dílné. Zakoupíte je v již zmiňovaném e-shopu https://www.meridla.cz/kategorie/koncove-merky/ a potěší vás, že tam seženete i jednotlivé měrky. To se hodí v případě, kdybyste náhodou jednu rozbili, ztratili apod. Měrky jsou dodávány včetně kalibračních listů z akreditované laboratoře, v třídách přesnosti 0 a 1, což odpovídá etalonovým a kontrolním měrkám. V nabídce jsou jak měrky z oceli, tak keramické.