Udělejte z výpovědi jednoduchou záležitost

výpověď z pracovního poměru

Výpověď z pracovního poměru může být složitým krokem, jak ukončit dosavadní kariéru či zkušební lhůtu v novém zaměstnání. K jejímu písemnému podání se mnohdy odhodláváme i několik měsíců a teprve když nastane pomyslný zlom, hledáme informace o tom, jak vlastně celý proces funguje. Výpověď ze zaměstnání, ať už ze strany zaměstnance a stejně tak zaměstnavatele, upravuje zákoník práce a na internetu též nechybí vzor výpovědi z pracovního poměru.

Výpověď vzory ke stažení online

Jestliže si nechcete lámat hlavu s tím, jak výpověď sepsat, pomohou vám zaručeně předlohy dostupné na internetu, které stačí vytisknout a vyplnit. Proces, kdy je oboustranně přijatá výpověď podepsaná, začíná zpravidla dvouměsíční výpovědní lhůtou, kdy je zaměstnanec povinen plnit své pracovní povinnosti. Výpověď z pracovního poměru může být též dohodou, což znamená s okamžitou platností a vaším odchodem ze současného zaměstnání. Důležité je získat informace o tom, jak postupovat v momentě, kdy výpověď obdržíte ze strany zaměstnavatele, ať už pro nadbytečnost, ze zdravotních důvodů či kvůli zániku společnosti. V tomto případě vám totiž připadá nárok na odstupné, které se mění v závislosti na odpracovaných letech a kolektivní smlouvě, má-li vaše firma odborovou organizaci.

Rozmyslete se správně

Než se rozhodnete k tak zásadnímu kroku, jakým výpověď bezesporu bývá, srovnejte si všechny výhody i negativa současného zaměstnání. Máte-li možnost nastoupit do vyhovujících podmínek, s lepším platovým ohodnocením, popřípadě volnější pracovní dobou, neváhejte. V současné době nabízí nejen český trh práce spoustu atraktivních nabídek a volných pracovních příležitostí, kde se smíte rozvíjet a budovat kariéru. Rozhodně si ale nastudujte všechny odstavce v pracovní smlouvě, kam patří též otázky platového ohodnocení, nárok na dovolenou nebo povinnosti. Pokud jste se již rozhodli, že zkusíte profesně růst třeba v jiném odvětví, prohlédněte si hodnocení zaměstnavatelů, což pro vás může být pomocným vodítkem při volbě dalšího zaměstnání a povolání.

Sdílet článek