Tajemství gelové manikúry

painting-fingernails-635261_1920

Termín gelové nehty už slyšíte na každém kroku pár let. Markantní rozvoj zaznamenaly gelové nehty v roce 2010, v Česku možná o něco později.
V nehtovém průmyslu byl vyvinut gel, který šlo nanášet v tenkých vrstvách a vyrobit v široké škále barev (pro francouzskou manikúru, „nail art“ = umělecké nehty a další typy manikúry). To by bylo sice fajn, ale hlavní důvod, proč se tolik rozšířil, je odolnost. Zatímco běžný lak se začne odlupovat po 2 – 5 dnech, gelové nehty vám vydrží třeba tři nebo čtyři týdny. To je dobré jak pro ženy, které chodí na manikúru pravidelně, tak pro ty, které potřebují jen občas zkrášlit nehty.

Jak probíhá výroba gelových nehtů

Nejdřív je třeba provést běžnou manikúru – zastřihnout a vyčistit nehty, upravit kůžičku kolem nehtů. Samotný nehet není třeba ničím natírat nebo odmašťovat, i když je to někdy doporučováno. V salonu to možná udělají, doma se obejdete i bez toho.

Aplikace gel-laku probíhá obvykle ve třech nebo čtyřech vrstvách. První bývá základní, pak jsou jedna nebo dvě vrstvy barvy a vrchní nátěr. Každá vrstva gel-laku se musí vytvrdit v UV lampě po dobu 10 sekund až 3 minut (záleží na typu laku i lampy). A tím je hotovo. Někdy vám ještě otřou nehty čisticím roztokem a můžete odkráčet s lesklými a tvrdými nehty, které vydrží.

Je pravda, že jsou UV lampy zdraví škodlivé?

Ne, je to jen mýtus. UV lampy by se ve skutečnosti měly nazývat UVA lampy, protože produkují UVA světlo, bezpečnější formu UV záření. To samé záření přijímáme také od slunce. Sluneční svit je složen z 95 % z UVA záření, zbylých 5 % tvoří UVB, které je zodpovědné za opálení, spálení, alergické reakce a rakovinu kůže. Sluneční světlo tedy škodí víc než UV lampa.

Ruka stráví pod UV světlem z lampy zhruba 10 – 15 minut za tři týdny (v závislosti na tom, jak často lak obnovujete). Srovnejte to s tím, kolik času strávíte pod slunečním světlem. Mimochodem jedna obyčejná žárovka vydá za týden více UV záření než světlo z UV lampy za celý rok pravidelné manikúry.

Je to opravdu jen mýtus, který zbytečně straší lidi. Ženy běžně chodí do solária, opalují se na pláži, ale mají strach z UV lampy, která vydává tak malé množství UV záření? Je to trochu hloupé.

Potřebují ruce nějakou speciální péči?

Gelové nehty nevyžadují žádnou speciální úpravu rukou ani nehtů. Přesto platí, že krásné nehty jsou nejhezčí na upravených rukou. Pomohou vám k nim různé krémy nebo parafínový zábal. Když ruce ponoříte do vosku do parafínové vany, dostanou potřebné vitamíny, kolagen a bělící extrakt. Pokožka tím bude vyživená, hydratovaná a bude působit mladistvěji.

Plánujete zkusit to doma?

Není problém. Pokud si pořídíte prvotní nezbytné pomůcky, nic vám nestojí v cestě. Doporučujeme mrknout třeba na Nehtyprofi.cz, kde vybírají vybavení i profesionálové. A aspoň jednou si zajděte na manikúru do nějakého salonu, ať vidíte, jak se gelové nehty dělají. Začněte s jednoduššími vzory, nakonec si možná troufnete i na nějaký pěkný nail art.

Sdílet článek