Tajemné účinky vína

ubytování Pavlov

Nadměrná konzumace alkoholu podle odborníků škodí lidskému zdraví. Ano, to je jistě pravda. Ovšem i střídmá konzumace kvalitního vína může lidskému organismu přinášet určité benefity – dočteme se v nejedné studii. Jak to tedy s vínem je? Ta správná odpověď bude někde uprostřed těchto dvou tvrzení.

Takovým vzorovým příkladem, který nahrává spíše druhé teorii, jsou obyvatelé Francie. Pokud jejich konzumaci vína srovnáme s jinými státy, měli bychom už možná varovně zvedat prst. Vypijí totiž více sklenic lahodného vína než kdekoli jinde. Přesto jich však na kardiovaskulární onemocnění umírá mnohem méně, než je tomu jinde ve světě. Jak je to možné? Vědci to vysvětlují složením stravy. Do té francouzské patří neodmyslitelně jak množství čerstvé zeleniny a ovoce, tak také pravidelná konzumace ryb, olivového oleje či česneku. A co je pro Francouze velmi typické? Je to právě střídmé popíjení kvalitního červeného vína. O tom je známo, že má protizánětlivé a antibiotické vlastnosti a vedle toho napomáhá trávení. Pokud si jej umí naordinovat s rozumem a nepopíjíme jej ve velkém, může nám pomoci v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, ale i vysokého cholesterolu a dalších onemocnění.

Skleničku? Dvě?

A jaká je to tedy ta neškodná míra, pokud jde o víno? O tom se hodně spekuluje. Zatímco u mužů se v obecné rovině hovoří o dvou skleničkách, u žen jsou doporučení přísnější. Při překročení množství jedna sklenička/den už se v případě žen hovoří o zvýšeném riziku pro srdce i cévy. Počítá se samozřejmě s denní konzumací. V případě, že si čas od času při slavnostní příležitosti dopřejete více drinků, svět se nezboří.

Vína z Pavlova

Není ale víno jako víno. Na to bychom si měli dát velký pozor. Vína, která koupíte v krabicích či pet-lahvích za pár korun, by snad ani neměla být nazývána víny. Oponujete, že v Česku nemáme stejné možnosti dostat se ke kvalitě, jako je to u Francouzů? To není tak úplně pravda. Velmi dobrá vína, srovnatelná s těmi francouzskými, můžeme najít na Jižní Moravě. Existuje zde řada míst, kde vína pěstují a následně stáčejí opravdoví profesionálové. Valtice, Mikulov, Pavlov – to všechno jsou místa, kam si můžete udělat výlet a ochutnat plody práce zdejších vinařů. Výlet můžete samozřejmě spojit také s příjemným pobytem. Naším tipem je například ubytování Pavlov, malebná vesnička, ze které máte všechny vinařské cíle na dosah. Prohlédněte si například penzion Pavlov, jehož majitelé nabízejí vedle autentického zážitku také vyhlášené menu.

Sdílet článek