Sušice: Brána Šumavy, kterou musíte navštívit

V okrese Klatovy na řece Otavě leží město Sušice. Osídlené bylo už v 5. století př. n. l. Kelty, posléze Slovany, kteří se zde nadobro usadili a zanechali za sebou pohřebiště na místě dnešního areálu továrny PAP. Málokdo dnes ví, že ve středověku se tu rýžovalo zlato, Sušice jsou spíše známé bývalou výrobou zápalek. Co dalšího zajímavého zde najdete?

Něco z historie města Sušice

Sušice jsou druhým největším městem okresu Klatovy. Blízko vede hranice Chráněné krajinné oblasti Šumava a šumavského národního parku. Není proto divu, že se Sušicím říká vstupní brána na Šumavu, když je z města, co by kamenem dohodil. Sušice bývaly královským městem, které nechal založil Přemysl Otakar II.. O výstavbu městských hradeb se zasloužil Jan Lucemburský. 

Sušice bývaly obchodním centrem, k čemu přispěla i zásoba drahých kovů. Když se vyčerpala, žily Sušice z obchodu se solí, obilím, sladem nebo chmelem. Známá sirkárna SOLO byla založena v roce 1839. Není bez zajímavosti, že poslancem vídeňské říšské rady se v roce 1891 za Sušice stal T. G. Masaryk.

Sušické pamětihodnosti

Když pojedete na Šumavu na chalupy, Sušice byste neměli minout. Jeho historické centrum stojí za vidění. Najdete tu gotický Voprchovský dům nebo renesanční Rozacínovský dům. Barokní úpravou prošel Krocínovský dům. Stojí tu také radnice, vodní mlýn, starý a nový židovský hřbitov. Příznivci historických pamětihodností si zde přijdou na své, protože se mají v Sušicích čemu obdivovat.

Ubytování na Šumavě

Pohoří Šumava nabízí celou řadu turistických tras. A kde najít vhodné ubytování? Sušice mohou být jedním z míst, o kterém lze uvažovat. Vedou z nich značené stezky do blízkého okolí. Kdo má rád atmosféru menšího města, určitě se mu tu bude líbit. Milovníky vodních radovánek zaujme moderní aquapark nedaleko zimního stadionu. Za vyzkoušení stojí i skatepark. Najdete tu i zábavní centrum Offpark s lanovými dráhami, raftingem na Otavě, horolezeckou stěnou nebo zorbing. V Sušicích se prostě nudit nebudete.