Stát chystá novelu zákona o rybolovu

S příchodem teplého počasí se také řada rybářů vydává k řece. Důvod je jen jeden jediný – chytnout nějakého rekordního kapra, který neodmítne připravenou návnadu. Ať už jsou jí boilies nebo tygří ořechy, touží se jenom po překonání vlastního (nebo jiného) rekordu. Letošní nadcházející sezona však může být oproti těm předcházejícím trochu jiná. Stát totiž chystá novelu zákona o rybolovu a podle všeho by mělo dojít ke zrušení rybářských lístků. 

Budou změny překážkou v rybolovu?

Nabízí se otázka, zdali budou chystané změny v novelách zákona o rybolovu nějakou velkou překážkou k tomu, aby se koníček mohl i nadále vykonávat. Podle zkušených rybářů však žádná z chystaných změn nepředstavuje příliš velký problém, respektive s žádnou z novinek žádný problém nemají. 

Změnit se podle všeho mají i doba lovu přívlačí nebo muškařením. A to hlavně ve pstruhových revírech, kde bylo doposud možné lovit do konce srpna a do konce listopadu na takzvanou umělou mušku. 

Důvodem změn, především týkajících se změny dobu lovu přívlačí a muškařením, je především pokles stavů populací lipana podhorního, který se zde nachází. 

Sjednocení definice ryb

Kromě toho by mělo dojít také ke sjednocení definice lovu ryb na zmiňovanou umělou mušku a také muškaření. Nově by se mělo jednat pouze o muškaření a druhá skupina, do které ryby dělíme, by měla zaniknout. Tedy alespoň zákonně. 

Podle odborníků je totiž takové dělení naprosto zbytečné, respektive nadbytečné. 

Každoročně se odchytává několik stovek tisíc ryb

Jaký to bude mít dopad na rybolov a statistiky, které se rybolovu týkají je nyní otázkou. V každém případě nyní platí, že každým rokem jsou na českých vodách odchytnuty stovky tisíc ryb. Jejich průměrná hmotnost se pohybuje kolem 1,6 kilogramu. Více jak polovina odchytnutých ryb jsou kapři, jejichž průměrná hmotnost se pohybuje nad dvěma kilogramy.