Propolis je zelenohnědá látka, kterou vyrábí včely z mízy listnatých i jehličnatých stromů. Složení propolisu se může lišit v závislosti na tom, kde včely žijí (jihoamerické včely vyrábí propolis jiného složení, než včely žijící v Evropě). Díky tomu se také mohou lišit léčivé účinky, které propolis nabízí. Včely propolis využívají ke stavbě svého obydlí, lidé pak pro jeho četné zdravotní účinky.
Výroba propolisové tinktury
Výroba domácí propolisové tinktury je velmi jednoduchá záležitost. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je využít propolisový extrakt, který je volně dostupný na trhu. Jeho cena je asi 70 Kč za 10 g. Vzhledem ke svému univerzálnímu použití není cena extraktu vysoká. Tento extrakt smícháme s minimálně 60 % čirým alkoholem (slivovice, vodka) a necháme 10 dní macerovat. Tinktura obsahuje 10 % propolisového extraktu a 90 % alkoholu (to znamená na 20 g propolisového extraktu přidat 180 g alkoholu). Nakonec zbývá ještě scedit přes jemné plátýnko a můžete začít používat.
Zdravotní účinky propolisu
Propolisovou tinkturu můžeme používat vnitřně i zevně. Zevně se hodí zejména na rány a různé problémy s kůží, jako jsou například afty nebo akné. V takovém případě tinkturou rány jednoduše potíráme několikrát denně. Kromě toho se propolis může pochlubit antioxidačními účinky, díky kterým odvrací riziko vzniku některých vážných (a chronických) onemocnění. Má také účinky antibakteriální a protiplísňové. Taktéž podporuje tvorbu kolagenových vláken.
Použití propolisové tinktury
Bolí vás hlava? Užívejte 10 až 30 kapek jednou až třikrát denně, a to dlouhodobě. Při vnitřním použitím je třeba upozornit na to, že tinktura je alkoholická, není tedy vhodná pro kojící a těhotné ženy, ani pro ty, kteří se chystají usednout za volant. Bolí vás zuby? Kápněte tinkturu přímo na bolavý zub a dásně v jeho okolí. Poranili jste se? Potřete si ránu tinkturou, abyste podpořili hojení, které může být až dvakrát rychlejší, a navíc po něm nezůstává jizva.