Pronajímat byt v Liberci je dlouhodobě dobrá investice

Pronajímat byt v Liberci

Pronajímat byt v Liberci se v současnosti vyplatí. V rámci České republiky se jedná o bohatý region, míra nezaměstnanost je nízká a platy nadprůměrné. Poptávka o hodně převyšuje nabídku. Tato situace nahrává vlastníkům nemovitostí, kteří hledají nájemníky. Pokud vás zajímá situace na trhu s nemovitostmi ohledně nájmu v Liberci, čtěte dál.

Pronajímat byt ve městě, kde je jich nedostatek, je výhodné

Přestože výstavba nových bytů v Liberci každoročně roste, na trhu s nemovitostmi je míst k bydlení stále málo. Ceny za prodej i nájem jdou stále nahoru. Je zde hodně investorů, kteří ty nové skupují a pak dále pronajímají.

Situace jim i soukromým vlastníkům hraje do karet v tom smyslu, že si mohou stanovovat vyšší ceny a vybírat zájemce přesně podle svých představ a limitů. Často se děje, že požadují výpis z bankovního účtu, doporučení od zaměstnavatele, odmítají domácí mazlíčky, kuřáky nebo rodiny s více dětmi.

Kdo a proč má o pronájem zájem?

Na prodej je jich k dispozici nedostatek a realitním makléřům mizí pod rukama dřív, než je stačí vyinzerovat. Průměrná cena se zde pohybuje kolem 4 milionů korun. Při takové ceně většina lidí, především mladých rodin s dětmi, nedosáhne na vysokou hypotéku. Těm, kdo nemají kapitál na koupi drahé nemovitosti, nezbývá než hledat podnájem.

Navzdory nízkým hypotečním úrokům poptávka po pronájmech neklesá. Lidé mají obavu ze zadlužení a mnohaletého splácení vysokých částek. Tuto situaci ještě podpořila Česká národní banka 1. října 2018. Na základě jejího doporučení nastavily banky přísnější podmínky pro poskytování hypotéčních úvěrů. Což opět zvyšuje ceny nejen v Liberci.

Pronajímat byt v Liberci

Jaké byty jsou nejvíce v kurzu?

Tři čtvrtiny jich na trhu s nemovitostmi v současnosti tvoří ty malé. Hlavně 1+kk (1+1) a 2+kk (2+1).

Vývoj cen pronájmů na Liberecku

„V průměru nájmy za posledních pět let vyrostly o 40 procent, zatímco mzdy o 27 procent,“ říká Petr Makovský, výkonný ředitel jedné z největší realitních kanceláří v zemi.

· V roce 2014 byla v Libereckém kraji cena za pronájem u 2+kk o rozloze 45 m² 5486 korun.

· V roce 2018 se vyšplhala na průměr 9922 korun. Zdroj: RE/MAX

· V současnosti seženete 1+1 za 4000 – 8000 korun měsíčně.

Počítat je nutné s cenami za energie. Pokud nejsou byty napojené na teplárnu, platba za teplo se o dost prodraží. Do finální ceny se promítá lokalita, stav objektu, vybavení, občanská vybavenost, dopravní dostupnost nebo možnost parkování.

Aktuální situace na trhu s byty k pronájmu v Liberci

Jaká je nabídka z hlediska velikosti a ceny? Podívejte se na přehled, který vám napoví, kolik můžete jako majitel očekávat v podobě zisku a v případě zájemce, kolik si měsíčně připravit.

Připočíst je třeba ještě cenu za energie, složení kauce a případný poplatek realitní kanceláři. Záleží na kvalitě a míře vybavení, lokalitě a dalších plusech či mínusech konkrétního objektu.

· Malé 1+kk a 1+1. Ceny začínají na 4000 u velikosti okolo 30 m² a šplhají až k 11 000 korun za plochu 50 m².

· Střední o velikosti 2+kk a 2+1. Za dvoupokojový byt o rozloze 40 m² zaplatíte od 7000 do 10 000. Za plochu o 70 m² pak až 15 000 korun.

· Velké 3+kk, 3+1. Třípokojové bydlení se dá sehnat od 9000. U velikosti 80 m² se můžete dostat na 16 000 korun.

· Luxusní kategorie. Nadstandartní byt 4+kk po rekonstrukci s terasou, parkovacím stáním, zahradou o velikosti 120 m² a výhledem na Ještěd si můžete pronajmout za 18 000 korun měsíčně.

O byty do pronájmu je v Liberci stále větší zájem. Pro majitele je to výhoda. Mohou nastavit vyšší cenu a vybírat si konkrétní vyhovující osoby. Pro zájemce o bydlení situace už není tak růžová. Získat nemovitost podle svých představ za vyhovující cenu může být běh na dlouhou trať. Podělte se s námi v komentářích o vlastní zkušenosti. Zajímá nás, jak dlouho vám trvalo zázemí v Liberci najít, nebo naopak osobní zkušenosti s jeho pronajímáním.

Sdílet článek