„Padesát“ odstínů žluté, aneb jak je to s barevností zubů…

stomatologie v Praze

Ač je za ideál krásy považován chrup běloskvoucí, realitou je, že škála barevnosti se u chrupu přirozeně pohybuje spíše v odstínech směrem ke žluté. Proč tomu tak je, co ovlivňuje barvu zubů a může se váš odstín během života změnit? Odpoví vám následující článek…

Sklovina + dřeň = výsledná barva

Jednoduchá rovnice, která určuje, jaký odstín v ústech nosíte. Sklovina je totiž jen jakousi vrchní skořápkou, jejíž barva jde od průhledné až do namodralé barvy. Hlavní slovo má ale zubní dřeň neboli dentin, který má právě nažlutou barvu. Platí tedy, že čím tenčí sklovinu máte, tím méně bílé – lépe řečeno více přirozeně „zažluté“ zuby máte, vysvětluje MUDr. Tereza Fulínová ze stomatologie v Praze na klinice Mediestetik.

Odstíny se navíc mohou lišit i na jednotlivých zubech a jejich částech. Co zub, to tři barvy! Od nejsvětlejší v oblasti řezací hrany, kde se vyskytuje nejsilnější vrstva skloviny, přes postupné ztenčování, až do oblasti krčku, kde je síla skloviny minimální a zub je tu proto nejtmavší /nažloutlý. 

A kdo / co za to může?

Faktorů je tu hned několik. Přirozenou barvu zubů ovlivňují genetické predispozice, metabolismus i chemické procesy v těle. Během života pak stranou samozřejmě nezůstává ani vliv okolí a náš životní styl. Vrozený odstín proto zpravidla nebývá tím definitivním, v pozitivním i negativním slova smyslu. 

Nechtěné změny v barvách zubů jsou nejčastěji způsobeny: 

  • Přírodními pigmenty 

Káva, čaj, víno a kouření … známé požitky, které na nás zuby prozradí. 

  • Špatnou ústní hygienou 

Tam, kde zanedbáme čištění, převezme roli plak – začne to u usazování pigmentů a skončí tvorbou kazu. 

  • Úrazem zubů 

Následkem krvácení uvnitř zubu může postupem času dojít k zabarvení korunky. 

  • Odumřením a rozkladem zubní dřeně (nervu)

V těchto případech je většinou na vině rozsáhlý zubní kaz, jehož působením dochází ke ztmavnutí zubní korunky.

K dalším „barvokazů“ pak patří i dlouhodobý příjem vysokých dávek fluoru nebo užívání tetracyklinových ATB (u dětí a těhotných, dnes už ale naštěstí nejsou předepisována).

A jak žloutnutí zubů řešit? 

V první řadě nevynechejte konzultaci u stomatologa. Ten provede sám bělení nebo vám doporučí vhodný zákrok u hygienistky, která má k dispozici celý arzenál možností, jak zbavit vaše zuby nechtěných pigmentací – od leštění až po pískování.

V případě bělení zubů je provedení stomatologem cestou nejúčinnější, a hlavně, nejbezpečnější, protože je u něj přísně kontrolována koncentrace karbamid peroxidu, zdůrazňuje Dr. Fulínová. Ta zároveň varuje před domácím bělením preparáty, které pacient nezkonzultuje s lékařem. 

Spoléhat na podomácku připravené pasty a gely opravdu není třeba. Možností, jak vám může stomatolog s barvou zubů pomoci, je totiž celá řada. Nabízí se například:

1. Přístrojové technika, jako je například plazmová lampa ZOOM 3

ZOOM 3 má při snížené koncentraci karbamid peroxidu (-30 % oproti běžným přípravkům) skvělé výsledky. Podle Dr. Fulínové pacienti odchází už po jedné návštěvě maximálně spokojeni, se  zuby bělejšími o 3-4 odstíny. Bělení lampou jde pak zkombinovat i s výrobou domácích nosičů na bělící gel. 

2. Kombinace ordinačního a domácího bělení

Dvojfázové bělení, pro které klinika Mediestetik používá špičkovou metodu Pure Whitening. Ta díky speciálnímu uchovávání nosičů zaručuje vysokou účinnost, a to při vůbec nejnižší koncentraci peroxidu na trhu. Gely pro ordinační bělení tu obsahují 6 % peroxidu vodíku, ty pro domácí fázi mají 10 % a 16 % karbamid peroxidu (což odpovídá přibližně 3 % a 5 % peroxidu vodíku).

Pokud tedy chcete, aby váš úsměv v létě vynikl. Zapomeňte na domácí bělící pasty a gely. Pozornost raději zaměřte na vlastní životní styl a výběr stomatologa, který vám rozzáří úsměv – odborně a bezpečně.

Sdílet článek