Oběhové čerpadlo

oběhové čerpadlo

Tak jako spousta dalších lidí, i vy možná v domácnosti topíte kotlem na tuhá paliva. V tom případě jistě používáte oběhové čerpadlo pro přívod teplé užitkové vody do domu. Kromě užitkové vody můžete využít čerpadlo i k oběhu teplé vody v radiátorech. Není nic lepšího než zatopit a mít už po pár minutách teplé radiátory v celém domě. Právě k tomu vám může pomoci moderní vybavení pro cirkulaci teplé vody.

Šetřete energii a peníze

Oběhové čerpadlo dokáže také ušetřit pár korun ve vašem rozpočtu. Pokud pořídíte moderní čerpadlo, otevírá se vám možnost ušetřit až 80 % elektrické energie. Oproti zastaralým čerpadlům, které se stále vyskytují ve starších domech, jde rozhodně o velmi příjemné vylepšení. Starší čerpadla běží neustále na plný výkon, což je velmi neekonomické. Plný výkon čerpadla potřebujeme asi jen 2 % z celkového času, kdy běží. Zbylých 98 % běží čerpadlo na plný výkon zcela zbytečně.

Moderní oběhové čerpadlo dokáže také chytře spolupracovat s kotlem. Pokud například kotel topí, čerpadlo nikdy nevypne úplně. Postupně však při uzavírání jednotlivých větví snižuje svůj výkon až na minimum. Po vypnutí kotle pak čerpadlo ještě nějakou dobu běží z důvodu chlazení hořáku.

Jak vybrat správné oběhové čerpadlo?

S výběrem správného typu by vám jistě lépe poradil odborník. Můžeme se však podívat na obecné zásady, které při výběru nového čerpadla platí.

Hned na začátku si musíme určit, zda chceme využívat teplovodní vytápění nebo cirkulaci teplé vody. Dále stavební délku pro oběhové čerpadlo, dimenze připojení a maximální průtok, společně s maximální dopravní výškou. Je přece důležité, aby se voda dostala i do vyšších pater. Pokud oběhové čerpadlo již používáte, můžete pořídit modernější se stejnými parametry. Stačí poté vyměnit jen kus za kus a opět bez problémů topit či umývat nádobí. Ušetřete peníze navíc a zařiďte si dům moderně a hlavně úsporně!

Sdílet článek