rodinný vůz

Nenechte kuny řádit ve vašem autě

Pomalu se blíží sezona, kdy začne opět přituhovat a rozehřáté motory zaparkovaných aut začnou lákat nezvané návštěvníky. Jedním z takových a musíme si všichni přiznat, že dosti nevítaným návštěvníkem pod kapotou, je kuna. Řada z vás se již jistě osobně či z doslechu setkala buďto s osobní příhodou, nebo zprostředkovaně, kdy majitel auta přišel ráno ke svému vozu a nemohl nastartovat, protože měl prokousané kabely od těchto čtyřnohých šelem? A to zcela určitě neskončí jen u kabelů. V oblibě mají i manžety nebo různé hadičky.

Je jasné, že je nutné jim okamžitě vyhlásit válku, aby nenapáchaly ještě více škod, ale bohužel boj proti nim rozhodně není procházka růžovým sadem. Prvně si je třeba uvědomit, že kuny jsou chráněným druhem, tudíž nepřipadá v úvahu jejich zabíjení. Navíc vzhledem k jejich mrštnosti je není snadné ani polapit.

Jak tedy účinně předcházet tomu, aby kuny neprokousaly kabely nebo jiné komponenty i u vašeho auta? Takových klasických návrhů řešení je hned několik. Použít zvířecí chlupy – od kočky či od psa, pokud žijete ve městě, lépe mít kočku nebo psa přímo na dvorku, pokud tedy nějaký máte. Dalším variantou jsou například lidské vlasy nebo posloužit může i voňavka nebo toaletní prostředky.

Jako další z variant se nabízí například použití odpuzujícího spreje, který by svým zápachem měl tyto mrštné potvůrky odradit.

Přidat také můžeme častěji využívaný elektronický plašič, jej stačí umístit pod kola vozu, a kuny by se mu měly obloukem vyhýbat. Alespoň tedy takto by to mělo vypadat v ideálním případě, bohužel v obchodech je dostupná celá řada neúčinných plašičů, které kuny opravdu z vašeho auta nevyženou. Před nákupem plašiče je tak dobré si alespoň minimálně přečíst zkušenosti ostatních řidičů s daným modelem, abyste se nenechali napálit.

Kuny jsou nezdolné, ale boj s nimi se dá vyhrát

Dalším velice praktickým řešením může být fotopast s GSM modulem umístěná v motorovém prostoru, která vás pokaždé v případě výskytu nezvaného návštěvníka v motoru upozorní na tuto skutečnost SMS zprávou či jiným výstražným varováním. Tento způsob je ale z logiky věcí efektivním jenom, když máte vozidlo u sebe a kunu můžete ihned vyhnat. Jinak opět může nastat situace, že se ráno pokusíte nastartovat váš rodinný vůz s vidinou, že odvezete děti do školy, ale ten kvůli prokousaným kabelům ani nezareaguje.

Na první pohled lehce úsměvnými, leč zcela legitimními řešeními, mohou být pak pro majitele zahrad takzvané sklopce (sklopné pasti) na kuny, či dokonce domácí zvířata pohybující se v okolí auta. I to jsou prostředky, jak zabránit kunám, aby řádily a dělaly paseku ve vašem autě.

Rad, jak zkusit ochránit svůj automobil před nečekaným poškozením, najdete na internetu celou spoustu. V podstatě však, ale nikdo vám neřekne, že tato je ta zaručená. Je to prostě o zkoušení způsobů a na co jsou kuny zvyklé. Nezbývá než popřát, aby vám kuny do auta nezavítaly, a když přeci, tak hodně zdaru při boji s nimi.