Nebezpečné závislosti nám mohou zkomplikovat život. Proč vůbec vznikají?

závislost na alkoholu

S nebezpečnými závislostmi jste možná už přišli do kontaktu. Většina lidí si pod slovem “závislost” vybaví gamblerství čili závislost na hraní her, na automatech nebo závislost na alkoholu a drogách. Jenže pravdou je, že největší závislostí dnešní příliš rychlé a uspěchané doby je závislost na práci čili workoholismus, který se může rázem překlenout do syndromu vyhoření, což je dnes už oficiální lékařská diagnóza, jež vás může dostat klidně i na psychiatrickou ambulanci. 

Možná vás do nynějška žádná závislost netrápila, ale to neznamená, že se to v následujících letech nemůže změnit. Nabízí se proto otázka, proč vlastně závislosti vznikají nebo případně koho nejčastěji postihují, kdo je takovou rizikovou skupinou. 

Proč závislosti vznikají

Závislosti se většinou objeví už nezralého, nezdrženlivého člověka. To ostatně potvrdili i odborníci, kteří řekli, že tito lidé jsou daleko náchylnější ke vzniku závislostí. Zatímco v případě závislosti na lécích se může závislosti vypěstovat prakticky ihned, záleží na rychlosti působení léku, u závislosti na alkoholu je to dlouhodobější proces. V případě drog vzniká závislost na nich už po několika dávkách. U gamblerství vzniká závislost po několika výhrách. 

Jak se závislost projevuje

Jelikož se může závislost stát i vaší součástí, nabízí se otázka, jak se závislost vlastně projevuje. Vůbec prvním příznakem závislosti je puzení nebo touha po dané činnosti. Dalším příznakem je ztráta kontroly nad danou činností, nad provozováním aktivity. Stále více potřebujete danou věc k životu. U drog a léků potřebujete navyšovat dávku, v případě gamblerství hrajete stále víc a víc. 

Jak ze závislosti ven?

V případě odhalení závislosti je velice těžké dostat se z toho stavu ven. Je dobré závislost ze svého života vysazovat, bohužel to bude doprovázeno takzvaným absťákem čili zvýšené touze po závislosti. Závislý člověk tak musí být opravdu vytrvalý a odhodlaný, musí mít silnou vůli.

Sdílet článek