Máte kvalitní helmu? Vybavte se také páteřákem

batoh s páteřákem

Sport a bezpečnost, to jsou dvě slova, která by se nikdy neměla oddělovat. Sport na vlastní pěst, bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, by totiž při troše smůly mohl znamenat nepříjemná zranění a zdravotní následky. To si určitě nepřeje žádný sportovec, a to ani nemusí být profesionál. Stejně jako je dnes nepředstavitelné auto bez často život zachraňujícího airbagu, měly by být i ochranné pomůcky samozřejmostí a součástí každé běžné sportovní výbavy – na lyžích, snowboardu, kolečkových bruslích, kole i při vysokohorské turistice.

Ochrana hlavy je už dnes, věříme, samozřejmostí. Na další choulostivé místo na těle se ale často zapomíná. Je to páteř. Mícha je totiž stejně, ne-li více, zranitelná jako mozek. Její poranění může mít za následek ochrnutí i někdy bohužel také úmrtí. Jakkoli je sportovec přesvědčen o svém umu, často stojí za nejošklivějšími úrazy obyčejná náhoda, která se objeví třeba během jediné vteřiny. Historie ukazuje, že výjimkou nejsou ani profesionální sportovci nebo, a to je skutečnost o to smutnější, malé děti.

Jak funguje páteřák?

Chrániči označovanému obecně jako „páteřák“ vděčí za záchranu pohyblivosti či samotného života nejeden člověk. Jeho hlavní rolí je roznést při nárazu kinetickou energii na větší plochu těla, čímž se snižuje pravděpodobnost poranění páteře v místě střetu. Chrániče páteře jsou nejčastěji vyrobeny z plastových segmentů, jež jsou vyskládané jeden nad druhým. To umožňuje kopírovat tvar páteře, ale přitom to neomezuje pohyb v jakémkoli směru. Počet plátů v řadě určuje velikost pásu. Materiál páteřáků je dnes nadčasový a nabízí tu nejnižší možnou hmotnost s maximální pevností. Nezřídka se dnes k jeho výrobě používají také funkční tkaniny, které odvádějí pot od těla a mají zajistit sportovcům maximální komfort.

Chrániče páteře se od sebe navzájem liší cenou, materiálem i účelem použití. Páteřák pro motorkáře například vypadá jinak než páteřák pro lyžaře. Trendem posledních let jsou pak užitečné a chytré páteřáky zabudované přímo v batohu.  Ať už tedy potřebujete sportovní batoh, batoh na kolo, nebo vybíráte outdoor batohy, vězte, že batoh s páteřákem by vám mohl vyřešit hned dva problémy najednou – komfort i bezpečnost.

Sdílet článek