Má v našich končinách domácí fotovoltaika smysl, nebo pouze proděláte?

Nejspíše každý majitel rodinného domu se v posledních letech alespoň jednou zamyslel nad možností instalace domácí solární elektrárny. Přece jen se jedná o současný fenomén, o němž čteme ve zprávách, slyšíme na internetu i od našich sousedů. Má daná technologie smysl i v našich končinách? 

Čísla mluví jasně 

Spousta neinformovaných jedinců naráží zejména na fakt, že v zimních měsících produkují solární panely jen nepatrné množství energie. To je sice pravda, ale zbylých devět měsíců v roce tento nedostatek jasně kompenzuje. Moderní systémy totiž dokážou velmi dobře pracovat i na jaře a během podzimu. Nemluvě o létě, během něhož můžete energii dokonce prodávat. 

Jako příklad použijeme systémy od známé společnosti fotovoltaika Praha pod křídly ALBA Energy. Daní experti spočítali přibližné úspory, které vám poskytnou jejich tři balíčky služeb. Ve všech případech se počítá s cenou energie 8 Kč za kWh a výkupem energie za 4 Kč za kWh.

Kolik ušetříte? 

Instalace solárních panelů Praha běžně instaluje skromný balíček s názvem Ekonomický (pokryje 3,5 MWh ročně), který zajistí úsporu 25 000 Kč ročně.

Pokud to myslíte s čistou energií vážně, raději si zvolte systém Optimum (7 MWh ročně). V jeho případě výpočty hovoří o roční úspoře ve výši 44 100 Kč, což rozhodně stojí za uvážení. 

Vlastníte ohromný dům se spoustou členů rodiny? Popřemýšlejte o balíčku Maximum (více než 13 MWh). V tomto případě si váš rodinný rozpočet uleví o 72 000 Kč. 

Výše zmíněné úspory mohou být ještě větší, pokud zkombinujete fotovoltaiku s tepelnými čerpadly. Ať tak, či onak, nezapomeňte na možnost využití vysokých dotací z právě probíhajícího programu Nová zelená úsporám. Ty dokážou snížit náročnost dané investice klidně o stovky tisíc korun.