rektifikační terče

Jaký materiál zvolit pro stavbu terasy?

Pokud se pouštíte do renovace zahrady, nezapomeňte na terasu, která se stane především v letních měsících hlavním centrem veškerého dění. V první řadě je však nezbytné ujasnit si, z jakého materiálu ji postavíte, protože od toho se potom odvíjí i cena, odolnost, styl, náročnost instalace a životnost. V následujících řádcích se zaměříme na materiály vhodné pro realizaci terasy.

Zvažte povětrnostní podmínky v oblasti, kde bydlíte, podle čehož zvolte i materiál. Venkovní terasa by měla totiž vydržet třeba i těžký sníh a led, zejména když ji plánujete u horské chaty.

Dlažba, nebo dřevo?

V první řadě se zaměříme na dlažbu, která se velice snadno udržuje a zvládá bez problémů i výkyvy teplot či mrazivé počasí. Nicméně pamatujte na to, že dlažba by měla být otěruvzdorná a povrch by měl být také protiskluzný, jinak by mohlo dojít v zimních měsících k nepříjemným a nebezpečným pádům. Dlažba je však kvalitní a chlubí se i dlouhou životností, nicméně do zahrady jako takové tak přirozeně nezapadá.

Lepší je zvolit dřevo. U dřevěné terasy budete potřebovat pro realizaci i další pomůcky jako distanční podložky, rektifikační terče či nerezové vruty pro terasová prkna. Co se týče však samotného dřeva, v našich končinách je dobré sáhnout po dřevinách odolných vůči mrazu, což dokonale splňují sibiřský modřín a borovice. I tak je potřeba o dřevo pečovat, a tak terasu jednou za rok natřete ochranným nátěrem a impregnací, což zabraňuje hnilobě a napadení dřevokazným hmyzem.

WPC prkna jsou zlatou střední cestou

V posledních letech se velice osvědčil materiál známý pod zkratkou WPC. Jedná se o takzvaný woodplastic. Kompozitní materiál tvoří dřevěná moučka a polymer, přičemž u něj odpadají starosti s lakováním a impregnováním. WPC prkna se vyznačují tím, že nemění tvar, jsou protiskluzová a také odolná vůči nepřízni počasí.