Jaká psí plemena jsou vhodná pro rodiny?

K obrázkům ideální rodiny patří nejen rodiče a spokojené děti, ale i věrný a oddaný psí společník. Ne každé psí plemeno je však vhodné pro soužití s dětmi. Před pořízením zvířete je tedy důležité vědět, kterým psům bude vyhovovat rodinný život se vším, co s sebou přináší. Informace o psích plemenech vám přehledně a na jednom místě nabízí například portál infopes.cz.

Co vzít v úvahu před pořízením psa

Rozhodnutí pořídit si psa je poměrně zásadní. Vždy je třeba vzít v úvahu a pečlivě promyslet několik důležitých faktorů: vždyť pes s námi stráví třeba i více než deset následujících let našeho života. Budeme mít po celou dobu čas se mu co možná nejlépe věnovat – denně chodit na procházky, hrát si, cvičit jej…? Počítáme s novými finančními náklady, které s sebou pořízení psa přinese (nejde jen o krmení, ale i o další výdaje: veterinární péče, vybavení, správní poplatky…)? Čím je pes větší, tím větší finanční náklady přináší svým majitelům. Pomyslete i na to, zda bude mít kdo psa hlídat, až budete na dovolené. To vše jsou otázky, které by si měl položit úplně každý. A další k nim přibudou, chceme-li psa pořídit do rodiny. Zde je třeba zahrnout do úvah především přítomnost dětského elementu. Ne každé plemeno se totiž s dětmi snáší bezproblémově.

Ideální plemeno neexistuje

Každé psí plemeno má své výhody a nevýhody. Některá mohou i překvapit a klamat svým vzhledem. Málokdo by řekl, že takový pitbul či boxer vynikají pořádně oddanou povahou a láskou k dětem, opak je však pravdou. Naprostým prototypem rodinného psa je však velmi oblíbený labrador. Jeho klidná a vyrovnaná povaha, spolu s tím, že se jen zřídkakdy projevuje hlasitým štěkáním, dělá z tohoto psa ideální psí plemeno vhodné do dětské společnosti. Podobně jsou na tom i švýcarští salašničtí psi. Není náhodou, že zmiňujeme spíše větší plemena – ačkoliv právě ta by mohla budit dojem, že jsou k malým dětem vzhledem ke své velikosti nevhodná, ba dokonce nebezpečná. Pravda je taková, že čím větší pes, tím klidnější povahou se většinou vyznačuje. Naopak malá plemena bývají mnohdy vzteklá, hůře zvladatelná a často hlasitě štěkají.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli psí plemeno nebo dáte přednost úplně jinému domácímu zvířátku, vše, co pro něj budete potřebovat, najdete v obchodě www.mujmazlik.cz