Jak vybrat správnou popelnici? Kdy zvolit 120 l a 240 l?

Výběr správné popelnice může znít jednoduše, ovšem objem a velikost ovlivňují efektivitu sběru odpadu v domácnostech i firmách. Předtím, než sáhnete po konkrétním řešení, měli byste zvážit hned několik důležitých faktorů. Co je lepší? Popelnice 120 litrů, nebo raději 240 litrů? 

Záleží na velikosti domácnosti

První možností je popelnice 120 litrů, která je ideální volbou pro malé domácnosti, v nichž žijí maximálně dvě osoby. Objem takové popelnice je pak dostačující, pokud nevzniká mnoho odpadu. 

Pokud máte větší rodinu nebo sdílíte bydlení s více lidmi, větší popelnice 240 litrů bude lépe vyhovovat potřebám takové domácnosti. 

Frekvence vývozu odpadu

Jestliže je vývoz odpadu ve vaší oblasti častý (například jednou týdně), zvolte menší popelnici. V opačném případě vám poskytne větší popelnice více prostoru pro odpad mezi jednotlivými vývozy. 

Produkujete hodně těžkého odpadu? Zelený odpad ze zahrady? Větší popelnice je vhodnější pro takové účely. Menší popelnice je ideální pro suchý odpad, jako jsou papír a plast. Existují popelnice v mnoha odstínech. 

Kde popelnici umístit? 

U menšího provedení to máte jasné, protože takovou popelnici umístíte kdekoliv. Snadná je i manipulace s ní. Větší varianta vyžaduje více místa, takže zvažte, kolik prostoru máte k dispozici na zahradě, respektive před domem, a podle toho si konkrétní řešení vyberte. 

Větší popelnice může sice být dražší, ale často je robustnější a má delší životnost. Menší popelnice je sice levnější, ale také se rychleji opotřebuje, pokud je často plná. Pokud jste ekologicky smýšlející a snažíte se redukovat množství odpadu, zjistíte, že menší popelnice vám poskytne motivaci k recyklaci a kompostování.

Vyberte si popelnici podle vašich individuálních potřeb. Nejste si jisti? Zvažte pořízení větší popelnice, protože vám poskytne více flexibility. Nicméně, bez ohledu na objem, důležité je správně třídit odpad a dbát na jeho ekologickou likvidaci.