Bavlněné příze

Jak vybrat pletací a háčkovací příze?

Pletací a háčkovací příze se dnes těší velké oblibě. Díky pletacím jehlicím nebo háčkům pro háčkování můžete z pletacích a háčkovacích přízí vyrobit širokou škálu výrobků. S trochou praxe a kvalitní přízí si tak můžete dopřát například originální oděvy, různé doplňky nebo domácí dekorace. Jak a dle čeho ale vybrat ideální pletací a háčkovací příze?

Uplést či uháčkovat si originální oděvy či dekorace, dnes představuje oblíbenou činnost mnoha žen. Pro maximální spokojenost s hotovými výrobky je však třeba správně vybrat konkrétní přízi. Bavlněné příze doporučujeme vybírat dle účelu, ke které ji budete potřebovat. Zaměřte se hlavně na složení, strukturu příze a značku.

Struktura příze

Struktura příze nám ovlivňuje vzhled hotového projektu. U příze nám určuje pevnost a zároveň možnosti použití hlavně to, jak je příze skaná. Skaní je stáčení dvou a více nití dohromady, přičemž směr zákrutu i množství skaných nití nám určuje pevnost. Málo skané příze jsou náchylnější na oděr, proto je používáme hlavně na doplňky jako šátky, šály apod. Více skané příze můžeme použít pak na svetry, šaty či rukavice.

Volba materiálu

Dalším důležitým parametrem při výběru příze je samotný materiál. Ten může být přírodní, nebo syntetický, přičemž každá z variant má své výhody a nevýhody.

Zatímco bavlněné příze jsou chladivé, proto je volíme hlavně pro výrobky na léto (šaty, halenky nebo doplňky), akrylové příze jsou univerzální. Vlněné příze mají naopak velkou hřejivost, proto je používáme na výrobky, které jsou vhodné na podzim, zimu, chladné jaro.

Výjimkou jsou příze z vlny Merino. Vlna merino má úžasnou vlastnost v – létě chladí a v zimě hřeje. Další výhodou je, že je neštípavá, vhodná tedy i pro alergiky.

Příze pro miminko vybíráme hlavně podle certifikace. Na léto můžeme volit příze bavlněné, na zimu naopak příze akrylové nebo s vlnou merino. Kreativitě se však meze nekladou. Například z pestrobarevné háčkovací příze a kvalitního bavlněného plátna můžete vyrobit originální utěrky či dekorační polštářky s nádhernými výšivkami.

Vsaďte na kvalitní značku a vyberte si u nás kvalitní bavlněné plátno, nebo pletací či háčkovací přízi MoVe materiál a vyrobte si originální produkty, které udělají radost vám i vašim blízkým.