Inzulinové jehly

Inzulínové jehly: Nezbytný doplněk diabetiků

Cukrovka je jednou z civilizačních nemocí. Jen v České republice jí trpí na 800 tisíc lidí. Je to poměrně vysoké číslo. Podle jakých příznaků lze diabetes mellitus poznat a jak probíhá jeho léčba?

Cukrovka 1. a 2. typu

Úplavice cukrová není jen nemocí z blahobytu a nadbytku jídla. Záleží totiž na jejím typu. Zatímco 1. typem onemocní nejčastěji děti a mladiství, 2. typ postihuje starší generaci. Oba typy se pak od sebe liší nejen svým projevem. U cukrovky 1. typu přestane slinivka tvořit inzulín, takže člověk je pak zcela odkázaný na jeho dodávání pomocí injekcí. U dvojky se inzulín sice tvoří, ale je horší odpověď těla na něho, které ho nedokáže správně využít. Tímto typem diabetes jsou ohroženi zejména lidé s nadváhou.

Příznaky diabetes mellitus

U cukrovky je zrádné to, že je nemocí, která nebolí. Takže i při zvýšeném cukru člověk normálně funguje. Zvýšená hladina krevního cukru však vede k tomu, že se objevuje velká žízeň, která souvisí s častým močením. Objevit se může i náhlý váhový úbytek, aniž by se o hubnutí člověk přímo snažil. Nemoc také doprovází zvýšená únava, malátnost.

Léčba cukrovky a inzulínové jehly

Cukrovka 1. typu se léčí zásadně injekčně podávaným inzulinem. I když to na první pohled vypadá děsivě, pravidelné píchání inzulínu není bolestivé. Je to dáno i tím, že inzulinové jehly jsou velmi tenké, ostré a poměrně krátké. Jejich vpich je velmi jemný. Obvykle se aplikuje do oblasti břicha, stehen nebo do paže a místa by se měla pravidelně střídat.

Cukrovka 2. typu se injekcemi inzulinu léčí jen v těžkých případech. Většinou je pacient na lécích, případně někdy v lehkém průběhu nemoci postačí dodržovat diabetickou dietu. Ta spočívá v omezení konzumace cukru a přesně stanové dávce sacharidů, kterou je možné za den sníst. Zpočátku si člověk jídlo odvažuje, než získá potřebné zkušenosti.