zlato

Investování do zlata ochrání vaše peníze před ztrátou hodnoty. V čem spočívají jeho benefity?

Různé druhy investic lákají spořivé lidi po celém světě. Někteří volí cestu bankovních produktů, které nabízí zhodnocení prostředků bez námahy. Tento způsob, jak naložit se svými úsporami, vám možná vydělá hezké peníze, nebo naopak můžete přijít o značnou část z investované sumy. Samozřejmě vždy záleží na tom, jaký typ fondu zvolíte, zda je vysoce rizikový, nebo mírný. Jistotu však nemáte nikdy a u méně rizikových produktů je zase poměrně nízké zhodnocení. Jedním z nejchytřejších řešení je investovat své volné finance do zlata. Dnes už nemusíte být milionáři, abyste si něco takového mohli dovolit. Pojďte se podívat, jak to celé funguje a proč se to vyplatí.

Proč uložit své peníze do zlatých slitků nebo mincí

Pokud zrovna přemýšlíte, kam uschovat své prostředky, aby vlivem inflace neztratily na hodnotě, pak je zlato tou nejlepší volbou, a to z toho důvodu, že inflaci vůbec nepodléhá. Jestliže dnes zakoupíte zlaté slitky, za 10 let si uchovají svou hodnotu a vy nepřijdete ani o korunu. Dalším důvodem, který je velkou motivací pro nákup investičního zlata, je jeho osvobození od DPH. Tuto daň platíte například při nákupu spotřebního zboží a její výše činí 21 % z ceny daného zboží. Daňová úleva se vztahuje jak na zlaté slitky, tak mince, které splňují podmínky stanovené zákonem o dani z přidané hodnoty. Investování do zlata je tak jedním z nejlepších způsobů, jak ochránit své prostředky a nezaplatit nic navíc.

Je možné stejně dobře investovat i do stříbra?

Odpověď zní ano i ne. Na trhu lze zakoupit investiční stříbrné slitky a mince, jejichž pořízení není na rozdíl od zlata tolik nákladné. Velkou nevýhodou však je, že stříbro oproti zlatu není osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Ačkoliv si stále drží ve světě své investory, poptávka po tomto artiklu klesá, jelikož je při jeho nákupu nutné zaplatit 21% daň z ceny každého jednotlivého slitku. Tento fakt odrazuje od nákupu značné množství lidí, již nechtějí dávat za pořízení této komodity více, než je její samotná hodnota. Na druhou stranu pro investory, kteří nemají k dispozici větší množství volných prostředků, může být stříbro vhodnou levnější alternativou.

Kdo je ideálním investorem

Dalo by se říci, že vhodným investorem je každý, kdo má k dispozici volné finanční prostředky, které v budoucnu nebude potřebovat. Nákup zlata se totiž díky jeho schopnosti udržet si stálou hodnotu v čase vyplatí zejména tehdy, chcete-li dlouhodobou investici. Oproti dobám minulým prošlo investiční zlato progresem spočívajícím ve výrobě mincí a slitků menšího formátu a nižší gramáže. Dříve se vyráběly zlaté cihličky vyšší hmotnosti, na něž dosáhli pouze velmi movití klienti. Dnes je ale možné zakoupit ve specializovaných obchodech mince nebo slitky od váhy 1 gramu. To znamená, že investovat do zlata může opravdu prakticky každý, kdo má naspořené nějaké peníze.

Čím se vyznačují sběratelské zlaté mince

Zlaté mince nemusí mít jen investiční hodnotu. Některé kousky jsou určeny vyloženě pro sběratele. Mezi takové patří například vzácné sběratelské dukáty, jež byly zpracovány dle tradičních způsobů a parametrů, které navrhl před dávnými dobami náš panovník Karel IV. Tyto mince se nazývají svatováclavské dukáty a vyrábí se ve velmi malém nákladu, což z nich dělá atraktivní artikl nejen pro ty, kteří chtějí někam chytře a bezpečně uložit své volné prostředky, ale také pro vášnivé numismatiky. Dukáty prochází velmi dlouhým výrobním procesem, který trvá několik týdnů a podílí se na něm jak moderní technologie, tak precizní ruční práce rytců, brusičů a dalších zdatných řemeslníků.