svoboda

Existují

Pozoruji Příběh. Tedy, jeho kousky v podobě kolemžijících a kolepřežívajících. Těch druhých je víc. Říkám si, čím je to způsobeno? Obchody jsou plné, stejně tak nákupní vozíky. Lidé hledíce do svého iPhonu však vyzařují jiný pocit, než je očekávaná spokojenost. Obchody jsou plné… zboží, které nás uchvacuje svým pestrobarevným obalem, ale uchvacuje nás i zevnitř. Doslova. Rozhlédnete se kolem a vidíte tváře, jenže už ne to, co je za nimi. Je to poznat pouze v očích. Tam je ten svět. 

Paralen…Antidepresiva…Antibiotika…RedBull…Káva…Práce…Anticokoliv…Procokoliv…Očkování…Policie…Vražda…Znásilnění…Nezájem…Násilí…Brutalita…Politika…

Zahlédnete ten svět a on se začne s vámi točit. Oni se usmívají, ale uvnitř pláčí. Stejně, jako vy. Vidíte svět, který zasahuje i do vašeho a najednou vidíte propojení, které nemá zdánlivý konec, ba ani smysl. Chcete utéct z této planety, ale nejde to. Jste vězeň v šíleném světě, který je plný pře(d)nastavených robotů a vám nezbývá, než si na to zvyknout. Jste proti většině a ta často vítězí. Stáváte se napůl jimi, abyste přežili.
Ale…

Občas se stane zázrak. Jiskra, která rozžhne mocný plamen. Vidíte tenhle svět a namísto odevzdání se, mu odmítnete dát veškerý svůj život. Něco nechat musíte, protože jste jeho nedílnou součástí, ale zároveň, tato sebenepatrnější součást, dokáže ten svět přetvářet a měnit. A pak to začne. Není to hned, je to těžká a tvrdá práce, ale nakonec se to děje. Jste šťastným člověkem. A není to kvůli majetku, a ni rodině, nebo kvůli práci, či přátelům. Nezáleží na tom, co máte, kdo a kde jste. Jste šťastný člověk.
Na Zemi jich není tolik, ale existují. Dokonce je občas potkáte na ulici, nebo kdekoliv jinde. Cítíte to. Vidíte to. V očích. Je tam zcela něco jiného, než v těch ostatních. Také zahlédnete stejné obrázky, avšak, vypadají jinak. Vidíte násilí, ale i mír. Vidíte krev, ale i ty, kteří rány obvazují. Vidíte lidi, kteří nechávají druhé ve lži, že právě podávaná pilulka je lék,a le i takové, kteří léčí skutečně. Vidíte strach, ale i nesmírnou odvahu všech těch, kteří často umírají pro to, aby ostatní znali pravdu.
A následně… i vy chcete být takový. Po určitých zkušenostech pochopíte, že nelze změnit najednou celý svět. Musíte začít u sebe. Vaše práce spočívá v tom, aby když druzí se podívali do vašich očí, neviděli jen hrůzy moderního světa, ale nalézali i jejich řešení.

Michal Černý – www.labyrint9.cz