Co vás může zaskočit při věšení garnýže?

Strávili jste hodně času vybíráním a konečně jste sehnali ony dokonalé moderní garnýže! Už máte jasno, zda potřebujete ty jednořadé nebo dvouřadé (s pověsíte záclony i závěsy). Víte, zda budete pracovat se žabkami nebo kroužky. Teď přichází moment, kam a jak zavěsit samotnou garnýž. Jak na to, abyste byli z výsledku nadšení? Na co byste neměli zapomenout, aby nedošlo k žádné škodě?

Jak ji správně umístit?

Garnýž by měla být umístěná minimálně deset až patnáct centimetrů nad oknem, protože musíme počítat s tím, že na samotné tyči ještě ve většině případů máme kroužky či žabky na zavěšení samotné látky. Pokud máme malá okna a chceme prostor opticky zvětšit, volme spíš vyšší posazení konzole. Důležitý je také překryv garnýže přes okraj okna do strany, stejně jako dostatečný prostor vedle okna, kam je možné shrnout celý závěs či záclonu, aniž bychom tím přicházeli o denní světlo. Doporučená vzdálenost ukotvení je alespoň 25 cm od okna. Vedle ukotvení pak bude samotná koncovka garnýžové tyče a v případě umístění blíže by výsledný vzhled nemusel být vyvážený. 

Symetrie může být záludná, proto se při věšení vyplatí udělat si tužkou na stěně středové značky. 

Na co byste si měli dát pozor?

Rozvody a kabely. Kde přesně je máte? Při umísťování konzolí na správné místo je potřeba si uvědomit (nebo najít), kudy jsou u vás doma vedeny rozvody. Při uchycování hmoždinek pro garnýž totiž potřebujeme vyvrtat otvory do zdi nebo stropu (dle toho, jakým systém jste si vybrali). Pro vlastní bezpečí toto nepodceňme a raději opravdu zkontrolujme. 

Závěrečný praktický tip

Špatně jste změřili délku konzole? Samozřejmě se nabízí výměna v obchodě. Pokud jste ale však koupili delší konzoli, než ve skutečnosti potřebujete, můžete si poradit i sami. Většina konzolí má totiž odnímatelné konce. Samotnou tyč si tedy můžete zkrátit na požadovanou délku a poté pouze znovu nasadit koncovku.