mincovna Kremnica

Čeho si všímat při nákupu investičního zlata?

V okamžiku, kdy máte naspořené nějaké peníze a strachujete se, že na vašem bankovním účtu vlivem inflace postupně ztratí svoji hodnotu, je dobré začít uvažovat o nějaké investici. Jako velmi dobrá komodita se z hlediska ochrany hodnoty peněz jeví investiční zlato. U něj je ale zapotřebí si dát pozor na několik aspektů.

Původ zlatých slitků

„Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Je to krásná vize, ovšem v Česku, potažmo na Slovensku úplně neplatí. V našich končinách se totiž slitky nevyrábějí, pouze se sem dovážejí ze zahraničí, nejčastěji narazíte na zlaté slitky ze švýcarských či německých rafinérií.

Srovnání nabídek

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Jednotlivými prodejci je cena zlata pro koncové tuzemské zákazníky daná nikoliv stejně či alespoň hodně podobně, ale liší se klidně o deset a více procent. Při nákupu většího množství zlata tak můžete u některých prodejců zaplatit výrazně více peněz nežli u jiných. Proto je důležité před pořízením investičního zlata hledět na aktuální cenu na burze i si provést srovnání nabídek jednotlivých českých obchodníků, podobně jako když si kupujete běžné spotřební zboží.

Historie prodejců

Investiční zlato byste vždy měli nakupovat a prodávat jen u solventních společností, které mají patřičná oprávnění obchodovat s drahými kovy a zároveň dobrou historii. V opačném případě roste pravděpodobnost, že pro vás finální cena zlata bude výrazně vyšší.

Jako kupci jistě oceníte jistotu, již investiční zlato poskytuje. Navíc při jeho nákupu nemusíte počítat s DPH, protože je jako jediná komodita od této daně osvobozeno.