3 tipy pro zdravý spánek

Dneska jste toho moc nenaspali. Cítíte se unavení, nesoustředění, bolí vás hlava, práce vám nejde, nic vás nebaví. Spánek patří mezi základní lidské potřeby a jeho nedostatek se podepíše na našem výkonu, fyzickém i psychickém zdraví. Jak si můžeme sami pomoci, nejen využíváním vitamínů a doplňků stravy, pokud nás trápí nespavost nebo dlouhé usínání? Pojďme se podívat na tři tipy!

Mějte režim

Cirkadiánní rytmus jsou naše vnitřní hodiny, které úzce souvisí s vyplavováním melatoninu – hormonu, který způsobuje večerní útlum a připravuje nás na spánek. Tyto hodiny mají rády pravidelnost. Zkuste chodit spát nějakou dobu ve stejný čas, odložte telefon, práci i seriál – dejte prioritu spánku. Ideální je odložit elektronická zařízení, která obsahují modré světlo alespoň 2 hodiny před plánovaným usnutím. Zkuste si ložnici opravdu spojit jen se spánkem a ostatní aktivity (seriál, práce, jídlo) dělejte v jiné místnosti. 

Vylepšete si ložnici

Ideální teplota pro spánek je kolem 17 °C. Přijde vám to málo? Ano, spánek se s chladnější místností kamarádí více. Před usnutím místnost vyvětrejte, odstraňte syntetické vůně. Je ve vaší ložnici suchý vzduch? Sáhněte po zvlhčovačích vzduchu, kterými mohou být zcela přirozeně nekvetoucí rostliny, pozor jen na plísně ve hlíně! Náročnější z nás třeba sáhnou i po pokročilejších technologiích zvlhčovačů. Z místnosti, kde spíte, odstraňte svítící displeje a diody (budíky, televize). Opravdová tma zlepšuje náš spánek, pomozme si k ní třeba zatemňovacími závěsy.

Vířící myšlenky

Je ta chvilka před spaním jediným momentem dne, kdy se skutečně zastavíte? Často se nám špatně usíná kvůli mentálnímu přetlaku a množství myšlenek, které nám nedají spát. Je to i váš případ? Najděte si během dne chvíle pro dechové cvičení, meditací či procházku v parku, kdy dáte prostor svým myšlenkám. Ony vám na oplátku dají večer prostor ke spánku!